Monthly Archives: December 2013

Microsoft SQL Server PDW nedir ?

By | December 27, 2013

Günümüz bilişim sektörünün temel ihtiyaçlarının başında ölçeklenemeyen veri büyümesi gelmektedir.Gartner’in yaptığı bir çalışmaya göre Önümüzdeki 5 yıl içinde sahip olunan veri miktarı günümüzün kırk dört katına çıkmış olacak bunun sonucu olarak şirketlerin sahip oldukları veri miktarı yüzlerce terabayt hatta petabayt ölçeğine ulaşacaktır. Bu olayın sonucunda aslında ortaya Big Data çıkmaktadır ve dolayisiyla boylesine hizli buyuyen… Read More »

SQL Server 2014 In-Memory OLTP Overview

By | December 27, 2013

Merhabalar, Bu yazıda sizlere msdn channel9 üzerinden paylaşılan bir videoyu vermek istiyorum. Mission Critical Performance with SQL Server 2014: (01) SQL Server 2014 In-Memory OLTP Overview http://channel9.msdn.com/Series/sqlserver-2014-mission-crit-performace/01

SQL SERVER – Database Auto Growth – Otomatik Büyümeleri

By | December 10, 2013

SQL Server’da bulunan Auto Growth (Otomatik Büyüme) özelliği sayesinde veritabanı dosyaları dolduğunda sistem tarafından otomatik olarak büyütülmektedir. Bu büyüme oransal ya da boyutsal olarak daha önceden belirlenebilir. Aynı zamanda dosyaların en fazla hangi boyuta kadar büyüyebileceği de ayarlanabilir. Bu işlem için Veritabanı üzerinde sağ tıklayıp properties -> Files bölümünden aşağıdaki gibi görüntülenebilir ve değişiklikler yapılabilir.… Read More »

SQL Server Filtered Index Kavramı Nedir ?

By | December 6, 2013

Filtered Index, SQL Server 2008 ile gelen, optimize edilmiş bir nonclustered index’tir. Oluşturulurken kullanılan where anahtar kelimesi sayesinde index key’in bütün verilerini değil sadece alt kümesini içerir. İyi tanımlanmış bir Filtered Index performansı attırabildiği gibi bakım maliyetini düşürebilmekte ve diskte daha az yer kaplayabilir. Filtered Index Sorgu Performansını Arttırır : Filtered Index normal Index’e oranla daha… Read More »

SQL Server – Veritabanı Yedekleme Stratejileri

By | December 5, 2013

Yedekleme stratejisi oluşturmadan önce sorulması gereken sorulardan en önemlisi; “Veritabanında bulunan veriler ne kadar sıkılıkla güncelleniyor?” sorusudur. Uygun bir plan oluşturmak amacıyla üretilecek sorular elbette çeşitlendirilebilir ancak soruların içeriği veritabanı ve ilgili verilerin taşıdığı önemi, son yedeklemeden sonra ne miktarda veri kaybına tahammül edilebileceği ve ya veritabanının büyüklüğünü hedef alarak sorgulayacak ise artık günümüzde geliştirilen… Read More »

SQL Server Authentication Mode

By | December 5, 2013

SQL Server’a 2 şekilde login olabilirsiniz. Bunlar ; 1. Windows Authentication Bu şekilde sadece Windows login’leri ile SQL Server’a erişilebilir. Windows Authentication, Active Directory’de etkin hale getirilmişse, en yüksek güvenlik seviyesi sağlayan Kerberos güvenlik protokolünü kullanır. 2. Mixed Mode Authentication(mixed) Bu şekilde bir SQL Server’a hem Windows authentication hem de SQL Server authentication ile erişilebilir. SQL Server… Read More »