Canias – Temel ve İleri SQL Sorgulama Eğitimi

By | July 24, 2023

Selam arkadaşlar,

Bugün sizlere geçen hafta (19-20 Temmuz 2023 tarihinde) gerçekleştirdiğimiz ve 2 gün boyunca süren Temel ve İleri SQL Eğitiminden bahsediyor olacağım. Öncelikli olarak beni ve katılımcıları IAS Genel merkezinde misafir eden emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Eğitimin düzenlenmesinde ise katkısı olan Sadeddin MAZI abimize ise ayrıca teşekkür etmek isterim. Bu denli istekli, heyecanlı bol etkileşimli katılımcıları iki gün bir arada bulundurmak basit bir iş değil.

Eğitimi Microsoft Azure Bulut Platformu üzerinde gerçekleştirdiğimiz için katılımcılara öncelikli olarak kısaca Azure’un ne olduğundan bahsettim. Devamında SQL Server Nedir, Veritabanı Yönetim Sistemleri, İlişkisel Veritabanları ve bunların faydalarından bahsederek SQL Server Kurulumu, kurulum sonrasında örnek veritabanı, tablo oluşturma sonunda da temel sorgulama, query yazımından bahsettim. İlk gün bu şekilde tamamlandıktan sonra ikinci gün ise view, stored procedure, join kavramları ve yedekleme süreçlerinin nasıl olması gerektiğinden bahsederek tamamladım.

Hem kendi veritabanı yapımızı oluşturarak hem de Microsoft’un örnek veritabanı olan AdventureWorks üzerinden sorgu yazma, mevcut sorguları okurken dikkat edilmesi gereken noktalara değinerek bol pratik içeren ve arkadaşların da sorgu yazdıkları güzel bir eğitim gerçekleştirdik.

Eğitimden geriye kalan hatırların haricinde fotoğraflarımıza göz atabilirsiniz.

Eğitim Tarihi: 19-20 Temmuz 2023

Eğitim Yeri: IAS Genel Merkez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *