SQL Server 2022 Lansman – Microsoft Türkiye

By | January 20, 2023

Selamlar herkese,

18 Ocak 2022 tarihinde Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirilen Microsoft SQL Server’ın en son kilometre taşı olan SQL Server 2022’nin Türkiye Lansmanı’nı gerçekleştirdik. SQL Server 2022 kronikleşmiş performans sorunları çözen, Azure ve Hibrit Bulut çözümleri içeren özelliklerini tüm gün konusunda Uzman Microsoft Yöneticileri ve Microsoft MVP’leri (Ömer Çolakoğlu ve Çağlar Özenç) yaptıkları sunum / demolar ile tamamlandı.

Etkinlik açılışını, Onur Gorur gerçekleştirdi. Azure, Hibrit bulut ve Veri dünyasının yeni normlarını bizlere anlattı.

Yigit Aktan, geçmiş dönemlerde yaşadığımız performans sorunlarını SQL Server 2022 ile nasıl çözüldüğünü ve 2022 yeni yeteneklerini demo yaparak anlattı.

Isil Efe, Hibritin gücü ile SQL Server ile yaşantımıza giren Kullandıkça öde modelinin nasıl kullanılacağını ve avantajlarından bahsetti. Bu özellik başlı başına çok güzeldi. Yılın belli zamanlarında yüksek SQL Server kullanmak zorunda olanlara deva niteliğinde bilgiler verdi.

MESUT ALADAG, Azure Arc ve Azure Stack HCI ile bizlere microservis dünyasında veriyi nasıl hibrit biçimde konumlandırabileceğimiz hakkında demo ile gösterdi. Bir Lansman düşünün ve Azure PaaS DB hizmetini kendi sistem odanızda yada yerel datacenter da nasıl kullanabileceğinizi anlattı.

Ben, sistem odanızda yada yerel datacenter da yönetimini sağladığınız SQL Server için nasıl Microsoft’un yönetiminde olan ve istediğiniz zaman failover yapabileceğiniz yada veri analitiği süreçlerinde kullanmak için DR nasıl kurabileceğinizi anlattım. 

Ömer Çolakoğlu, SQL Server 2022 ile yeni gelen TSQL yeteneklerini ve veritabanlarınızı Azure da Synapse ile entegre edebileceğinizi demosu ile anlattı.

Şahsım, DMC Bilgi Teknoloji ekibim adına güzel geçen ve başarılı geçen bir lansman etkinliği oldu. Microsoft MVP’si olarak teknik konuşmacı olmak, katılımcılara SQL Server 2022’nin birbirinden güzel yeni özelliklerini anlatmak ise büyük mutluluk verdi.

Ev sahipliği olarak Microsoft Türkiye ekibine de ayrıca çok teşekkür ederim. Tabi bizleri yalnız bırakmayan, bol soru soran herkese de ayrıca teşekkür ederim. Yeni içerikler ile bomba bir şekilde devam ediyor olacağız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *