Database Experimentation Assistant (DEA) Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

By | April 10, 2018

Database Experimentation Assistant (DEA) Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Database Experimentation Assistant (Veritabanı Deneyim Yardımcısı – DEA), SQL Server yükseltmeleri için yeni bir A / B test çözümüdür. Belirli bir iş yükü için SQL’in hedeflenen bir sürümünü değerlendirmede yardımcı olacaktır. Önceki SQL Server sürümlerinden (SQL Server 2005 ve üstü) SQL Server’ın herhangi bir yeni sürümüne yükseltme de yaşanabilecek uyumluluk hatalarını, bozulmuş sorguları gibi analiz metriklerini kullanarak daha iyi bir yükseltme deneyimi sağlamak ve riskleri en aza indirmek amacı ile oluşturulmuş bir tooldur.

Database Experimentation Assistant (DEA) buradaki ( https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=54090 ) adresten yeni versiyonu olan 2.5 sürümünü indirebilirsiniz.

DAE’nin çalışma presibi aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Uygulamayı indirip kurduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Araç üç ana özelliğe sahiptir ;

Capture Workload ;

İsiminden anlaşılacağı üzere sisteminiz üzerinden bir trace kaydı ile veri akışı hakkında bir trace (.trc ) oluşturarak kaynak SQL Server iş yükünün belirlenmesini sağlayacaktır. Bu eylem için sizden aşağıdaki bilgileri isteyecektir.

Replay Workload ;

Oluşturulmuş olan Trace (.trc) dosyasının farklı bir SQL Server da yeniden çalıştırmanızı sağlar. Burada yapılacak çalışmanın hem kaynak hem de hedef sunucu için birer kez çalıştırılması gerekmektedir. Replay Workload ekranında sizden SQL Server’ın hedef kurulum yolunu isteyecektir. ( Ters slash “\” ile sonlandırmayı unutmayın! )

Analysis Reports ;

Son ekranda ise sizlere upgrade işleminde yapmanız gerekenler ile ilgili bir ekran görüntüsü gösterecektir. Burada yapılması gerekenleri uygulamanız ve daha sonrasında işleme devam etmeniz önerilir.

Konu hakkında Channel9 tarafından yayınlanan videoyu da aşağıda paylaşıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *