Windows Azure Temel Kavramlar

By | January 13, 2015

Merhabalar,

Uzun zamandır yazmak istediğim “Windows Azure” temalı yazı serimizin ilk makalesini ile karşılıyorum. Bulut bilişim son zamanların en büyük trendlerinden olup iyi çıkış yakalamış bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel anlamda üç farklı bulut çözüm hizmeti sunulmaktadır.

Public Cloud: Bir hizmet sağlayıcı tarafından hizmetlerin ve altyapının internet üzerinden kendi veri merkezi içerisinde müşterilere sunulmasıdır. Paylaşılmış kaynaklar ile müşterilere özel planlar oluşturulur, müşteri tarafından kaynak ihtiyacı durumunda bu planlar genişletilebilir, ek kaynaklar satın alınabilir. Hizmet sağlayıcı tarafındaki veri merkezi uçtan uca yönetim araçları ile yönetilmektedir.

Private Cloud: Hizmet ve altyapının müşteri özel ağı içerisinde kendi tarafından sağlanmasıdır. Yönetim ve kontrolün müşteri de olduğu bu bulut çözümünde paylaşılmış sanal kaynaklar self-service portal üzerinden talep edilebilir, talep edilen kaynakların sağlanması için gerekli görevler orkestra edilerek talep sahiplerine otomatik olarak atanır, tüm altyapı uçtan uca yönetilir. Altyapının yönetiminden müşteri sorumludur.

Hybrid Cloud: Tüm hizmetlerini Public Cloud ortamına taşıyamayan ve bu sebeple kendi altyapısı içerisinde Private Cloud yapılandırması gerçekleştirerek bulut hizmeti veren organizasyonların yalnızca belirli servisler için Public Cloud’u da tercih ettiği durumlarda Hybrid Cloud kullanımı gerçekleşir. BT altyapısındaki hizmetler için en uygun model farklı bulut seçimleri ile oluşturulur.

Yukarıda bahsettiğimiz bulut çözümlerinin haricinde birde bulut servis tipleri söz konusudur. Bunlar ise ;

IaaS: Infrastructure as a Service (Bulut bilişim için fiziksel donanım temini şeklinde özetlenebiliriz. Ağ, depolama, cihaz ve sanallaştırma yönetimini Microsoft üstlenmektedir.)

PaaS: Platform as a Service (Sadece uygulama ve konfigürasyonların hizmet alıcılarının kontrolünde olduğu modeldir. Örneğin bulutta barındırdığınız web siteleri ve SQL Database ile yapılan çalışmalar bu modeldeki hizmetlerle yürütülmektedir.)

SaaS: Software as A Service (Hizmet kullanımının alıcıya ait olduğu, geriye kalan tüm kontrolün Microsoft tarafından üstlenildiği modeli ifade eder. Örneğin joomla, wordpress, Office 365 bu modelde sunulan hizmetlerdir.)

cloud clients

Bizim makale serimiz içerisinde anlatacağımız PaaS içerisine dahil olan SQL Azure’dir. Bu servisin kullanılabilmesi için öncelikli olarak Windows Azure (manage.windowsazure.com) üzerinden login olmamız gerekiyor. Login işlemi içerisinde sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyecektir . 460 Kredi olan ücretsiz account hakkın elde edebilmek için Kart bilgilerinizi paylaşmanız gerekmektedir aksi taktirde üyeliğinizi kabul etmeyecektir sistem. 460 Kredi ile 30 gün ücretsiz kullanım yapabilirsiniz devam eden süre içerisinde ise ( 30 gün bitiminde ) kullanımlarınızı kredi kartından çekim işlemi gerçekleşecektir. Bu yüzden account bilgilerinin takip ederek 30 gün dolmadan önce hesabınızı iptal ettirmenizi öneririm.

Bir sonraki makalemizde sizlere Windows Azure üzerinde SQL veritabanı oluşturmayı anlatacağım…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *